Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 0-1 rok

Czym poić niemowlaka?


Prawidłowe nawodnienie organizmu niemowlęcia może budzić poważne rozterki – kiedy, w jakiej ilości i jakie płyny podawać małemu dziecku, by rosło zdrowo? Jak chronić niemowlę przed groźnym dla życia odwodnieniem i jednocześnie nie doprowadzić do przewodnienia, które choć zdrowemu dziecku raczej się nie zdarza, jest możliwe?
 
Zasady żywienia zdrowych niemowląt, w tym zasady podawania płynów, znaleźć można w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, opublikowanych w 2014 roku. Zgodnie z nimi zdrowe dziecko karmione mlekiem matki do 6 miesiąca życia nie potrzebuje dodatkowych płynów. W przypadku karmienia tzw. mlekiem sztucznym, czyli mieszankami dla niemowląt, dopajanie nie jest wskazane do 4 miesiąca życia. Potem niemowlę potrzebuje więcej płynów, by jego organizm funkcjonował prawidłowo.
 
Zapotrzebowanie niemowlęcia na płyny

 • Dziecko karmione piersią do 6 miesiąca życia zaspokaja pragnienie mlekiem mamy.
 • Po 6 miesiącu życia, rozszerzając dietę, wprowadzamy wodę w objętości 100–120 ml na dobę.
 • Jeśli dziecko jest karmione sztucznie, po 4 miesiącu życia można uzupełniać płyny (poza pokarmem) o 100–150 ml na dobę.
 • Po 6 miesiącu życia (i do 10 kg wagi) dziecka karmionego mlekiem matki zapotrzebowanie na płyny wynosi 100 ml na 1 kg wagi dziecka, wliczając w to wszystkie posiłki.
Objawy odwodnienia
O niedoborach płynów u niemowląt mogą świadczyć: niepokój, rozdrażnienie lub przeciwnie – apatia i podsypianie. Poza tym zaobserwujemy wysuszone usta, mniejszą elastyczność fałdów skórnych na brzuchu. Jak ocenić poziom nawodnienia?

 • Zmieniając pieluszkę, obserwujmy, czy przeciętna waga pieluchy nagle się nie zmienia. Jeśli dziecko cierpi na niedobór płynów, wydala także mniej moczu – pielucha staje się lżejsza niż zwykle.
 • Stopień odwodnienia można też ocenić tzw. testem włośniczkowym. W tym celu ściskamy koniec paluszka dziecka do momentu zblednięcia skóry pod paznokciem. Puszczenie uścisku powinno spowodować ponowne jego zaróżowienie w ciągu 2 sekund. Jeśli tak się nie stanie, musimy natychmiast zacząć nawadnianie.
 • Ilość płynów podawanych dziecku musi wzrosnąć przy gorączce, biegunce, w chorobach sprzyjających odwodnieniu, ale też w innych chorobach, kiedy organizm małego człowieka walczy z infekcją. Zapotrzebowanie na wodę jest również większe podczas upałów.

Przede wszystkim woda
Najlepiej poić dziecko naturalną wodą. Nie tą z kranu, lecz z butelki: niskozmineralizowaną (ogólna zawartość soli mineralnych <500 mg/1 litr), niskosodową, niskosiarczanową. Należy jednocześnie pamiętać, by nie przygotowywać na takiej wodzie posiłków. Postępując tak, można bowiem przesadzić z dawką minerałów, a ich nadmiar szkodzi podobnie jak niedobory.

Soki z ograniczeniami
Polscy specjaliści w oficjalnych zaleceniach przypominają, że: „(…) zgodnie z definicją Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration FDA) soki owocowe to produkty, w których udział soku owocowego wynosi 100%.”

 • Niemowlęta, a najlepiej wszystkie małe dzieci, należy poić sokami przecierowymi, bez dodatku cukru, pasteryzowanymi. Wprowadzając przetwory owocowe i warzywne do diety dziecka warto kierować się zasadą, że najlepiej służy nam to, co rośnie w naszym klimacie.
 • Soki nie służą zaspokajaniu pragnienia, więc nie należy zastępować nimi wody. Eksperci przestrzegają także, że u niemowląt poniżej 5 miesiąca życia nie zaleca się stosowania soków, ponieważ mogą one obniżyć ilość przyjmowanego mleka lub preparatu zastępującego pokarm kobiecy, które są właściwym w tym wieku źródłem niezbędnych składników pokarmowych.
 • Soki należy wprowadzać do diety niemowląt karmionych piersią nie wcześniej niż w 7 miesiącu życia, a u dzieci karmionych sztucznie – po ukończeniu 4 miesiąca.
 • Dzienna porcja soku wypijanego przez niemowlę to do 150 mililitrów i lepiej nie podawać go między posiłkami, by dziecko nie czuło się nim na tyle nasycone, aby odmówić jedzenia.
 • Lekarze apelują o niepodawanie dzieciom soków przed snem i w nocy, ponieważ szkodzi to m.in. zębom.
 • Żadnego napoju podawanego dziecku (herbatki, wody) nie należy dosładzać. Dopóki dziecko nie pozna słodkiego smaku, nie będzie się go domagać.

Z herbatkami ziołowymi – ostrożnie
Wielu rodziców poi niemowlęta herbatkami z koperku, lipy, rumianku. Nie wolno przesadzać z ich ilością, ponieważ zioła w nadmiarze mogą zaszkodzić. Poza tym np. lekko słodkawy smak naparu z koperku może zniechęcać dziecko do picia najzdrowszej dla każdego zwykłej wody.
 
 
Konsultacja: lek. med. Anna Lesiecka, specjalista pediatra, Specjalistyczne Centrum Medyczne UNIMEDICA w Krakowie

Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk