Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 0-1 rok

Jak dopasować mleko modyfikowane do potrzeb dziecka?


Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje karmienie piersią przynajmniej do 6 miesiąca życia. Jednak zdarza się, że z różnych powodów mamy nie mogą tego robić. Wtedy zaleca się podawanie mleka modyfikowanego. Ono również zawiera wszystkie składniki, które zapewniają maluchowi prawidłowy rozwój.
 
Pytanie: czemu nie mleko od krowy? To prawda – jest odżywcze i łatwo dostępne. Niestety – nie jest zdrowe dla niedojrzałego organizmu maleństwa. Zawiera zbyt dużo białka, nasyconych kwasów tłuszczowych i elektrolitów. To wszystko nadmiernie obciążyłoby układ pokarmowy i nerki malucha. Z kolei zdecydowanie za mało jest w nim witamin i składników mineralnych, np. żelaza i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne, by dziecko mogło odpowiednio rozwijać się.  Co więcej, białko mleka krowiego jest częstą przyczyną alergii.
Dlatego mleko krowie można wprowadzić jako niewielki dodatek do posiłków dopiero po 12 miesiącu życia. I to zarówno u dzieci karmionych wyłącznie piersią, jak i tych, które dostają mleko modyfikowane.
 
Jeśli nie mleko od krowy, to co?
Odpowiedzią jest mleko modyfikowane. Jest to mleko krowie, które zostało tak zmienione, aby maksymalnie upodobnić je do mleka matki.
 • Ma zmniejszoną ilość białka i jego skład poprzez dodanie większej ilości białek serwatkowych pod postacią zmineralizowanej serwatki.
 • Jest mniej tłuste niż mleko krowie (a tłuszcz zwierzęcy częściowo zastąpiono olejami roślinnymi).
 • Zawiera więcej laktozy.
 • Ma mniej sodu, potasu i chloru niż mleko krowie oraz zmienione proporcje wapnia do fosforu.
 • Jest wzbogacone innymi składnikami mineralnymi, np. żelazem, jodem, cynkiem, selenem, a także niektórymi witaminami np. A, E, C, D, K.
 • Ma dodatek kleiku zbożowego oraz m.in.: L-karnityny, choliny, probiotyków.
 
Dobry znak – dobry wybór
Wybierając mleko, kierujmy się wiekiem dziecka, ponieważ kompozycje mieszanek są różne i dopasowane do aktualnych potrzeb rozwijającego się malucha. Wybór ułatwią symbole umieszczone przez producentów na opakowaniach. Odczytanie ich jest proste, ale jeśli nie jesteście pewni decyzji, należy skonsultować się z pediatrą.
Ściągawka:

 • mleko początkowe – znak: (1) – przeznaczone dla niemowląt 0–6 miesięcy,
 • mleko następne – znak: (2) – przeznaczone dla niemowląt 6–12 miesięcy,
 • mleko typu junior – znak: (3) i (4) – przeznaczone dla dzieci powyżej 1 roku życia.
Mleka specjalistyczne
Dopasowane są do różnych problemów zdrowotnych:

 • mleko zastępcze – znak: Pre – przeznaczone dla wcześniaków i niemowląt z niską masą urodzeniową,
 • mleko hipoalergiczne – znak: HA – z dodatkiem hydrolizatu białkowego – dla niemowląt z ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych na białko mleka krowiego,
 • mleko antyrefluksowe – znak: AR – z dodatkiem skrobi ziemniaczanej, która zapobiega ulewaniu się pokarmu,
 • mleko z obniżoną zawartością laktozy i dodatkiem kultur bakterii Lactobacillus reuteri (takich jak w mleku matki) – znak: SL/SENSITIVE – dla niemowląt ze skłonnościami do kolek,
 • mleko R/GR – znak: R/GR – z dodatkiem kleiku ryżowego – dla dzieci z dużym apetytem, bo daje poczucie sytości.
O czym musimy pamiętać, przygotowując mieszankę?

 • Mleko przygotowujemy zawsze tuż przed podaniem. Jeśli je odstawimy, a potem podgrzejemy, namnożą się w nich bakterie.
 • Bazą do mieszanki musi być woda butelkowa, zawsze czysta i bezpieczna (taka, która nie stoi otwarta dłużej niż 24 godziny), czyli wolna od drobnoustrojów, pestycydów, ołowiu i innych zanieczyszczeń. Ważne, aby zawartość sodu w takiej wodzie nie przekraczała 20 mg/l. Do mieszanek nie używamy wody zmiękczanej!
 • Temperatura mleka nie powinna przekraczać 50˚C. Przed podaniem dziecku warto sprawdzić na przegubie dłoni, czy nie jest za ciepłe.
 • Mieszankę należy przygotować zgodnie z instrukcją na pudełku, ściśle według proporcji – w odmierzaniu dawki pomagają specjalne miarki dołączone do opakowań. Dodawanie zbyt dużej ilości mieszanki niepotrzebnie zwiększa kaloryczność posiłku, a nie spowoduje, że dziecko naje się na zapas.
 • Otwarte opakowanie mleka modyfikowanego można przechowywać maksimum przez 14 dni w suchym i chłodnym miejscu.
 • Koniecznie! Skonsultujmy się z lekarzem, gdy maluch reaguje nietypowo na podane mleko!
 
Konsultacja: dr inż. Agata Gaździńska, specjalista ds. żywienia, psychodietetyk, doradca laktacyjny, Poradnia Psychodietetyczna AFROTENA, www.afrotena.pl
 


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk