Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 0-1 rok

Książeczka zdrowia dziecka – czy potrzebna?

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w sondzie dotyczącej książeczek zdrowia dziecka. Jej wyniki będą obrazem Państwa opinii na temat ich roli w całościowym procesie monitorowania zdrowia dziecka i pomogą w przygotowaniu dokumentu przydatnego również dla rodziców.

Sonda została przygotowana przez Stowarzyszenie „Dziennikarzy dla Zdrowia” we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka.


Książeczka zdrowia dziecka

 
Książeczka zdrowia jest jednym z elementów szerszego planu działań Rzecznika Praw Dziecka. Celem jej wprowadzenia jest stworzenie szczelnego, spójnego i zintegrowanego systemu monitorowania rozwoju każdego nowonarodzonego malucha.
 
Dzięki nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, książeczka zdrowia dziecka stanie się rodzajem dokumentacji medycznej, dzięki której i lekarze, i rodzice będą mieli łatwy dostęp do całościowej historii leczenia dziecka.
W założeniu książeczka ma pozwolić na gromadzenie i utrwalenie informacji nie tylko o bieżącym stanie zdrowia dziecka, ale i przebiegu jego leczenia (w tym także stomatologicznego i dietetycznego), wszystkich szczepieniach, przeprowadzonych badaniach i zabiegach. Taka szczegółowa dokumentacja wymusi konieczność okresowych wizyt u pediatry, czego skutkiem będzie szybkie wyłapywanie ewentualnych nieprawidłowości i natychmiastowe ich leczenie.
Na wielu oddziałach noworodkowych książeczki zdrowia dziecka są wydawane, ale zawarty w nich zakres informacji jest różny, dokonywanie wpisów nie jest obligatoryjne, a niektóre z dokumentów w swojej treści zawierają reklamy.
 
Korzyści z posiadania książeczki zdrowia dziecka

  • Dla rodziców (opiekunów) dziecka
Książeczka zawiera skrócone, ułożone chronologicznie informacje, które układają się w historię zdrowia dziecka, jego leczenia, i – co istotne – otrzymanych zaleceń profilaktycznych. Zawarte w niej dane pozwalają więc na samodzielną ocenę postępowania w zakresie ochrony zdrowia dziecka, jak też modyfikowanie dotychczasowych zachowań w celu unikania błędów. Jednym słowem: książeczka zdrowia dziecka pomaga stawać się „świadomym” rodzicem w zakresie opieki zdrowotnej.

  • Dla pracowników medycznych
Umożliwia szybkie pozyskanie informacji na temat stanu zdrowia dziecka, co jest szczególne istotne w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia. 

  • Dla społeczeństwa
Rzetelne wykorzystanie zawartych w niej danych może przyczynić się do optymalizacji kosztów leczenia, np. poprzez niepowtarzanie pewnych badań diagnostycznych. Natomiast sprawdzanie terminowości zgłoszeń na badania kontrolne, odnotowanie powtarzających się drobnych urazów, pomoże przeciwdziałać zjawiskom przemocy i zaniedbań wobec dziecka.Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk