Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 0-1 rok

Nie każda wysypka to alergia

W czasie kąpieli i przewijania niemal instynktownie sprawdzamy stan skóry malucha. Niepokój budzi każde odstępstwo od normy: szorstkość, zaczerwienienie, wysypka. Nie wpadajmy jednak w panikę – nie każdy rumień czy krostki są sygnałem rozwijającej się alergii.
 
Skóra małego dziecka jest kilkakrotnie cieńsza niż skóra dorosłego. Jej naturalne właściwości obronne są na razie znikome, w pełni rozwiną się dopiero ok. 3 roku życia. Na razie naskórek jest cienki, delikatny, podatny na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Wyraźniej więc widać na nim zmiany, które mogą (ale nie muszą) oznaczać zaburzenia pracy małego organizmu.
 
Na co zwrócić uwagę?

  • Przyjrzyjmy się nie tylko naskórkowi na buzi, klatce piersiowej, pleckach i kończynach, lecz także na główce, paznokciach, sprawdźmy, jak wygląda błona śluzowa w buzi i na narządach płciowych.
  • Oceńmy wygląd, barwę i  liczbę widocznych zmian, a także to, czy są płaskie, czy wypukłe, czy mają postać plamek, grudek, pęcherzyków, krostek wypełnionych treścią ropną. A może  zauważamy pęknięcia skóry, nadżerki i owrzodzenia?
 
Najczęstsze przyczyny zmian w wyglądzie skóry malucha

  • Rumień toksyczny. Objawia się zaczerwienieniem i drobnymi krostkami na buzi i tułowiu, pojawiającymi się ok. 2–3 dni po narodzinach. Zaburzenie to nie jest jeszcze dokładnie rozpoznane, ale wiadomo, że przy codziennej pielęgnacji preparatami polecanymi  noworodkom ustępuje samo i nie stanowi zagrożenia dla malucha.
  • Trądzik noworodkowy. To drobna wysypka, która może pojawić się na twarzy i szyi między 4 a 10 tygodniem życia. Wykwita nagle i bez przyczyny, znika szybko, bez komplikacji. Nie pozostawia śladów na skórze i przypuszcza się, że jest efektem krążących we krwi dziecka hormonów matki.
  • Wysuszenie i zaczerwienienie. Ich przyczyną mogą być czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie słoneczne (latem), mróz i centralne ogrzewanie (zimą). Wysypkę na skórze może powodować też woda używana do kąpieli, jeśli w naszej „kranówce” znajduje się duża ilość chloru. Przesuszenie może być też skutkiem używania zwykłych mydeł w kostce (mają odczyn zasadowy), a także żeli i płynów przeznaczonych dla dorosłych.
  • Potówki. Drobniutkie, przezroczyste pęcherzyki pojawiające się na skórze  pleców, szyi, głowy, w pachwinach, pod pachami. Wykwitają, gdy dziecko jest przegrzane (w czasie upałów), lub gdy maluch ma zbyt ciasne, przylegające do skóry ubranko. Przyczyną ich powstawania jest pot, który nie mogąc być wydalony przez skórę, gromadzi się pod nią w postaci niewielkich kropelek.
  • Potówki czerwone. Pojawiają się, gdy (wymieniona wyżej) przyczyna przegrzewania malucha nie zostanie usunięta. Wtedy potówki zwykłe zmieniają się w grudki, a następnie w piekące krostki, które często ulegają nadkażeniom bakteryjnym. Należy je leczyć u dermatologa, antybiotykiem.
  • Pieluszkowe zapalenie skóry. To jeden z najczęstszych problemów skórnych u niemowląt i małych dzieci. W początkowym etapie przybiera postać zaognionego zaczerwienienia obszarów „podpieluszkowych”: pośladków,  okolic narządów płciowych, pachwin. Powstaje, gdy naskórek malucha styka się zbyt długo z kałem (szczególnie tym półpłynnym) lub moczem zgromadzonym w pieluszce. Mycie pupy przy każdej zmianie pieluchy, wietrzenie i kremowanie skóry powinny sprawić, że zapalenie ustąpi. Natomiast jeśli skóra pod pieluchą zmieni się w rozległą, czerwoną, pokrytą krostkami, gorącą w dotyku plamę, a maluch jest płaczliwy, nie może spać i nie chce jeść, to znaki, że wywiązało się ostre pieluszkowe zapalenie skóry. Takie wymaga interwencji lekarza.
  • Wyprysk kontaktowy z podrażnienia.  Pojawia się na skórze dość szybko i zawsze w miejscu, w którym styka się ona z czynnikiem drażniącym. Intensywność i rozległość zmian skórnych zależą od stężenia czynnika drażniącego, czasu wystawienia skóry na jego działanie oraz od jej indywidualnej wrażliwości. Wyprysk bywa efektem dostosowywania się małego organizmu do działania w nowych warunkach.

A może to alergia?
Zaczerwieniona, obrzęknięta, swędząca, piekąca i boląca skóra z plamkami i grudkami może być objawem alergii. Obserwowane na skórze zmiany są wówczas odpowiedzią układu odpornościowego dziecka na działanie alergenu – czynnika, który organizm uznał za intruza, i którego działania nie toleruje. Zmiany alergiczne, choć klinicznie wyglądają jak zwykłe podrażnienie, mogą pojawić się  kilka lub nawet kilkanaście godzin po kontakcie z czynnikiem uczulającym. Ich intensywność nie zależy od stężenia alergenu – nawet niewielka jego ilość może wywołać poważną odpowiedź organizmu.
Podobnie do opisanych wyżej zmian może się też objawiać atopowe zapalenie skóry.
 
 
Konsultacja: dr Olga Warszawik-Hendzel, dermatolog  z ELITE Centrum LaseroterapiiBądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk