Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 0-1 rok

Lęki małego dziecka

Chcemy wychować dzieci na szczęśliwe, samodzielne i pewne siebie? Dawajmy im dobry przykład, wspierajmy i nie lekceważmy ich małych problemów. 
 
Każdy się czegoś boi, to normalne. Strach to pierwotne uczucie, które kiedyś decydowało o tym, czy zostać i walczyć czy uciekać. Dziś to rodzaj sygnału, że coś jest nie w porządku. Albo z nami, albo wokół nas. A skoro tak, to dlaczego bagatelizujemy uczucie strachu dzieci? Czasem myślimy: kapryszą albo próbują na nas coś wymusić. Tracimy cierpliwość, krzyczymy. Tymczasem maluch rzeczywiście może się czegoś bać, nawet kiedy my nie widzimy racjonalnego zagrożenia.
 
Lęk przed utratą poczucia bezpieczeństwa
Pierwszy lęk, jakiego doświadcza dziecko od chwili narodzin, związany jest z tym, że nie potrafi rozpoznać granic własnego ciała: nie wie, gdzie kończy się ono, a zaczyna świat. Aby wyrazić swój niepokój o własne bezpieczeństwo może krzyczeć, być niespokojne, rozdrażnione.

  • Lęk noworodka możemy zniwelować, biorąc go na ręce, przytulając, zawijając w becik.
  • W przypadku noworodków szczególnie ważny jest także sposób, w jaki trzymamy dziecko. Kiedy nie podtrzymujemy jego główki, maluch nie wie, co się dzieje, odbiera to jako spadanie i przez to niepokoi się.
  • Dziecko, które nie jest przytulane i odpowiednio podtrzymywane, utrwala stany lękowe, które w późniejszych latach mogą objawiać się większą bojaźliwością przed światem zewnętrznym.
Lęk przed rozstaniem z mamą
Zdarza się, że gdy tylko znikamy z zasięgu wzroku dziecka, maluch zaczyna rozpaczliwie płakać. Czy to szantaż? Bywa i tak. Ale przede wszystkim tak objawia się lęk przed utratą kontaktu z kimś, kto jest na tym etapie życia najważniejszy i bez kogo nie da się przeżyć. Dlaczego? Dziecko początkowo postrzega siebie i mamę jako jedność. Dlatego bezpieczne czuje się, gdy ją widzi, słyszy, czuje jej dotyk. Kiedy mama nagle znika, maluch denerwuje się, przyzywa ją płaczem. Nie wie, co to jest czas i nie wytłumaczymy mu, że mama wróci za 10 minut. Co wówczas robić?

  • Nie możemy dać się szantażować płaczem i nieustannie trwać przy niemowlęciu, więc musimy stopniowo przyzwyczajać dziecko do rozłąki. Jeśli wychodzimy do drugiego pokoju, mówmy do malucha, żeby słyszał nasz głos.
  • Pamiętajmy, że zaniedbanie takiego kontaktu może skutkować za jakiś czas silnym lękiem przed rozstaniem, obawą przed porzuceniem i niepewnością w kontaktach z innymi.
Konsultacja: Anna Chrzanowska, psycholog ze specjalizacją z psychologii klinicznej dziecka, tyflopedagog


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk