Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 11-15 lat

Pierwsza miesiączka

Najczęściej pojawia się między 12 a 14 rokiem życia, choć może wystąpić nawet dwa lata wcześniej lub później.
 
Zanim dojdzie do pierwszego krwawienia, warto przygotować dziewczynkę do zmian, jakie zachodzą podczas dojrzewania. Od wiedzy dotyczącej funkcjonowania organizmu i wsparcia ze strony rodziców w dużej mierze zależy, jak nastolatka będzie przyjmować metamorfozę swojego ciała. Mając niewielkie pojęcie o kobiecej fizjologii, istnieje prawdopodobieństwo, że pojawienie się miesiączki powita ze strachem lub wstydem.
 
Kiedy?
Najpierw następuje tzw. skok pokwitaniowy, czyli dynamiczne zmiany w wyglądzie ciała. Dziewczęta  osiągają 95% swojego docelowego wzrostu przed pierwszą miesiączką. Zaczynają rosnąć im piersi i pojawia się owłosienie na wzgórku łonowym oraz pod pachami. Zmienia się również sylwetka – kształty stają się bardziej kobiece.
 
Jak długo?
„Książkowa” długość cyklu menstruacyjnego wynosi 28 dni. To wartość uśredniona: zwykle kobiety miesiączkują co 20–36 dni. Przez pierwszych kilka lat, cykle mają prawo być nieregularne, a po kilku w miarę systematycznych, może np. pojawić się dwumiesięczna przerwa. Między 14 a 16 rokiem życia, czyli mniej więcej po dwóch latach miesiączkowania, okres powinien stać się regularny (ale niekoniecznie co do dnia).
 
Jak dużo?
Zazwyczaj obfitsze krwawienie dotyczy pierwszych dwóch-trzech dni menstruacji. Zależy ono również od długości trwania cyklu. Niektóre kobiety miesiączkują krócej, np. 3 dni, a niektóre dłużej, np. 8. Przeciętna długość okresu to 4–6 dni.  
Konsultacja z ginekologiem jest konieczna, gdy:

  • dziewczyna musi zmieniać podpaski co godzinę-dwie, bo krwawi tak obficie,
  • występuje krwawienie (nawet niewielkie) między miesiączkami.
 
Czy może już zostać mamą?
U większości nastolatek pierwsze cykle są bezowulacyjne – nie dojrzewa jajeczko, więc nie można go zapłodnić. Jednak u niektórych młodych dziewczyn owulacja występuje od samego początku. Dlatego trzeba traktować pierwszą miesiączkę jako oznakę dojrzałości płciowej, a więc i możliwość zajścia w ciążę. Zwykle, gdy okres staje się regularny większość cykli jest płodnych! U młodych dojrzałych kobiet średnio jeden cykl w roku może być bezowulacyjny.
 
Gdy dziewczynkę boli brzuch
Ból brzucha spowodowany jest skurczami złuszczającej się podczas miesiączki błony śluzowej macicy. Czasami występuje razem z mdłościami i biegunką. Zazwyczaj w takim przypadku pomagają środki rozkurczowe (typu no-spa) lub klasyczne leki przeciwbólowe (np. paracetamol). Rozkurczowo działa też ciepła kąpiel i umiarkowana aktywność fizyczna, nie warto więc na ten czas zwalniać się WF-u, pod warunkiem, że trening nie jest zbyt forsowny, a samopoczucie znośne. Gdy objawy towarzyszące miesiączce są trudne do zaakceptowania, warto wybrać się z córką do lekarza (do 18 roku życia opiekun powinien towarzyszyć nastolatce podczas wizyty u ginekologa). Czasami bowiem nasilone skurcze macicy i jelit mogą być spowodowane zbyt wysokim poziomem jednego z rodzajów prostaglandyn (hormonów). W takim przypadku mogą pomóc leki antyprostaglandynowe (na receptę), które przy okazji zmniejszają obfitość i długość krwawienia.
 
Tampony czy podpaski?
To zależy od miesiączkującej dziewczyny. Tampony zwykle lepiej sprawdzają się podczas fizycznej aktywności. Dzięki nim nie trzeba w trakcie okresu rezygnować z basenu. Tampon chroni przed wydostaniem się krwi, zabezpieczając jednocześnie wnętrze waginy przed grzybami i bakteriami. Czasami jednak tampony podrażniają ściany pochwy. Wtedy lepiej z nich zrezygnować (stosować np. tylko podczas pływania) albo wypróbować te o niższej chłonności. Dla nastolatek najlepsze są te w wersji mini, choć częściej trzeba je wymieniać. Uwaga: istnieje związek (choć zdarza się to niezwykle rzadko) między stosowaniem tamponów, zwłaszcza tych wysoko chłonnych wykonanych z syntetycznych materiałów, a zespołem wstrząsu toksycznego (TSS z ang. Toxic Shock Syndrome).
Wybór podpasek jest olbrzymi. Najlepiej stosować te nieperfumowane, wykonane z naturalnej bawełny – ryzyko podrażnień i alergii jest wówczas najmniejsze.

Konsultacja: dr Ryszard Rutkowski, ginekolog, Centrum Medyczne dr Ryszard Rutkowski


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk