Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 11-15 lat

Szczepienia obowiązkowe i zalecane dla dzieci w wieku 11–15 lat

Nastolatkom zalecane jest zaszczepienie przeciwko przenoszonemu drogą płciową wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Pamiętajmy, że szczepionka ta działa najskuteczniej, gdy zastosuje się ją przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, ponieważ najczęściej przenosi się drogą płciową. Ponadto, na przełomie szkoły podstawowej i gimnazjum trzeba pamiętać o obowiązkowym szczepieniu przeciwko błonicy, tężcowi, a także zalecanym przeciw krztuścowi.

Szczepienia obowiązkowe

Błonica, tężec, krztusiec
W 13 roku życia należy podać dziecku drugą dawkę przypominającą obowiązkowej szczepionki przeciwko błonicy i tężcowi. Zaleca się zastąpienie jej preparatem 3-składnikowym, przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, kontynuując cykl szczepień rozpoczęty w pierwszym roku życia. Szczepionka 3-składnikowa nie jest objęta refundacją. Trzeba podać ją na własny koszt.
 

Szczepienia zalecane

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)
Human Papilloma Virus (HPV) jest przenoszony podczas kontaktów seksualnych. Obecnie rozpoznano 40 jego odmian wywołujących różne zmiany chorobowe. Większość z nich to wirusy o tzw. niskim ryzyku onkogennym, co oznacza że powodują niegroźne zmiany skórne, przede wszystkim w okolicach narządów płciowych (brodawki narządów płciowych nazywane kłykcinami kończystymi). Niektóre z tych zmian są jednak onkogenne i mogą spowodować raka szyjki macicy i odbytu u kobiet, oraz raka jamy ustnej, gardła, odbytu i prącia u mężczyzn. 

  • Dostępne są dwie szczepionki przeciwko HPV: dwuwalentna – dająca ochronę przed 2 odmianami wirusa odpowiadającymi za większość nowotworów związanych z HPV u kobiet i mężczyzn, oraz czterowalentna chroniąca dodatkowo przed dwoma odmianami wirusa odpowiedzialnymi za większość przypadków kłykcin kończystych i innych zmian skórnych związanych z HPV.
  • Szczepionka dwuwalentna jest zarejestrowana do stosowania u dziewcząt w wieku powyżej 9 roku życia i młodych kobiet.
  • Szczepionka czterowalentna jest zarejestrowana do stosowania u dziewcząt i chłopców powyżej 9 lat oraz u młodych kobiet i mężczyzn.
  • Zaszczepienie przeciwko HPV zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o 70%, a ryzyko wystąpienia kłykcin kończystych – w przypadku podania szczepionki czterowalentnej – o 90%.
  • Szczepienie chłopców zabezpiecza ich samych przed brodawkami narządów płciowych oraz nowotworami jamy ustnej, gardła, prącia i odbytu, a także chroni ich przyszłe partnerki seksualne przed zachorowaniem na raka szyjki macicy.
  • Szczepienie jest 2–3 razy bardziej skuteczne, jeśli poda się je przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.
  • Pełny cykl szczepienia przeciwko HPV obejmuje podanie 3 dawek w schemacie: pierwsza dawka, druga po 1 miesiącu, trzecia po 6 miesiącach
  • Szczepienie nie jest finansowane z budżetu państwa, ale wiele  gmin i samorządów refunduje tę szczepionkę swoim nastoletnim mieszkankom (niektóre także chłopcom).
  • Zaszczepienie przeciwko HPV nie zwalnia z konieczności wykonywania regularnych badań cytologicznych, które są  najważniejszym działaniem w profilaktyce raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Co roku w Polsce odnotowuje się ponad 4000 zachorowań. Około 2000 kobiet umiera z jego powodu. Zaszczepienie przeciwko wirusowi HPV pozwala uniknąć tej groźnej i śmiertelnej choroby.


Konsultacja: dr med. Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń oraz szczepień ochronnych


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk