Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 16-18 lat

Pierwszy raz u ginekologa

Taka wizyta budzi niepokój i lęk, a także wstyd związany z badaniem najbardziej intymnych okolic ciała. Od jej przebiegu w dużej mierze zależy, jak w przyszłości dziewczynka będzie dbała o swoje zdrowie intymne. Ten debiut ma więc wpływ na jej dalsze życie.
 
Kiedy?
Moment pierwszej wizyty jest kwestią umowną, ale dobrze wybrać się z córką do ginekologa, zanim skończy 18 lat. Pretekstem  może być pojawienie się pierwszej miesiączki,  jeśli jednak dojrzewanie przebiega bez zakłóceń, nie ma przeszkód, by ginekologiczny debiut odłożyć na nieco później. Warto namówić ją na wizytę u lekarza, jeśli rozpoczęła już współżycie lub ma chłopaka i ten „pierwszy raz” może nastąpić lada moment.
 
Kiedy niezbędne jest wcześniejsze badanie?

 • Kiedy dziewczynka skończyła 13 lat, a wciąż nie pojawiły się drugorzędowe cechy płciowe (nie ma owłosienia łonowego i pod pachami, nie zaczęły jej rosnąć piersi), lub po 14 roku życia jeszcze nie miesiączkuje.
 • Kiedy jej miesiączki są bardzo obfite i przedłużające się (trwają dłużej niż tydzień).
 • Kiedy nastolatka miesiączkuje już ponad dwa lata, ale jej cykle wciąż są bardzo nieregularne (prawidłowy cykl nie powinien być krótszy niż 23 dni i dłuższy niż 37; długość cyklu liczy się od pierwszego dnia miesiączki do pierwszego dnia kolejnej).
 • Kiedy dziewczynka odczuwa bóle w dole brzucha, ma obfite upławy (o nieprzyjemnym zapachu, szarawym lub zielonkawym zabarwieniu) oraz odczuwa swędzenie miejsc intymnych – bo wskazuje to na istnienie infekcji.
 • Kiedy wystąpiło niespodziewane krwawienie między miesiączkami.
 
Gdzie?
Od urodzenia do skończenia 18 roku życia dziewczynki i nastolatki  powinny korzystać  z usług ginekologa dziecięcego. Starsza nastolatka może jednak wybrać ginekologa sama, zasięgając opinii zaufanych osób: nie musi być to specjalista ginekologii dziecięcej. Warto pomóc jej w tym wyborze, ale ostanie słowo powinno należeć do samej zainteresowanej.
 
Jak przygotować nastolatkę do wizyty?

 • Opowiedz jej, jak wygląda badanie, a także dlaczego kobieta powinna odwiedzać tego specjalistę. Jeśli nastolatka jeszcze nie współżyła, lekarz nie użyje do badania wziernika wkładanego do pochwy. Nastolatkę, która swój „pierwszy raz” ma za sobą, bada się z wykorzystaniem wziernika dopochwowego o odpowiednio dobranym rozmiarze.
 • Pierwszą cytologię najlepiej wykonać jeszcze przed rozpoczęciem współżycia (błona dziewicza nie jest tu przeszkodą), zwłaszcza jeśli dziewczyna chce przyjmować antykoncepcję hormonalną. Później to badanie należy przeprowadzać regularnie. W każdym przypadku lekarz powinien obejrzeć i zbadać piersi oraz zewnętrzne narządy płciowe.
 • Warto pamiętać o możliwości szczepienia przeciwko wirusowi HPV (najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem współżycia): jeden z typów tego wirusa sprzyja bowiem rozwojowi raka szyjki macicy.
 • Niezbędnym elementem badania jest wywiad lekarski. Dlatego powiedz córce, by zabrała ze sobą kalendarzyk miesiączkowy, a jeśli go nie prowadzi, by przypomniała sobie datę pierwszej miesiączki (miesiąc i rok) oraz ostatniej (dzień, miesiąc). Lekarza może interesować nie tylko cykl menstruacyjny, ale również choroby przewlekłe i lekarstwa przyjmowane na stałe.
 • Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, nie warto zmuszać do ginekologicznego debiutu, lecz stopniowo przygotowywać do tego, rozmawiając o różnych aspektach kobiecości i dojrzewania.
 • Na pierwsze wizyty warto wybrać ginekologa kobietę. Wspólnota płci pomoże przełamać barierę wstydu towarzyszącego badaniu i intymnej rozmowie.

Prawne zawiłości
Polskie prawo w zakresie zdrowia intymnego niepełnoletnich dziewczyn, ich dostępu do antykoncepcji i wiedzy na ten temat jest pełne sprzeczności. Choć w jego świetle osoba, która skończyła 15 lat, może uprawiać seks, nie ma prawa:

 • samodzielnie kontrolować swojego zdrowia intymnego (gdy skończy 16 lat, musi wyrazić zgodę na badanie, ale informacji nadal udziela się zarówno jej, jak i opiekunom),
 • uzyskiwać bezpośrednich informacji o stanie swojego zdrowia (takie prawo zdobywa po ukończeniu 16 roku życia),
 • bez zgody opiekunów decydować o antykoncepcji na receptę (taką zgodę ginekolog dołącza do dokumentacji medycznej),
 • jeśli zajdzie w ciążę i urodzi dziecko, do skończenia 18 lat nie może o nim decydować.
Pigułkę „dzień po” (antykoncepcja awaryjna, do stosowania incydentalnie, jeśli zawiodły inne metody) piętnastolatka może kupić w aptece bez recepty. Na badanie do ginekologa musi się jednak zgłosić z opiekunem prawnym.


Z mamą w gabinecie czy bez?

Prawne niekonsekwencje powodują, że młode dziewczyny mają prawo czuć się zagubione. W dużej mierze od rodziców, a zwłaszcza w przypadku pierwszej wizyty u ginekologa – matki, zależy, w jaki sposób nastolatka będzie dbała o swoje zdrowie intymne. Czasami nie życzy sobie obecności opiekuna podczas samego badania. Mądra matka nie tylko powinna uszanować tę decyzję córki, lecz także wcześniej zapytać, czy córka chce, by jej wtedy towarzyszyć.


Konsultacja: dr Ryszard Rutkowski, ginekolog, Centrum Medyczne dr Ryszard Rutkowski
 Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk