Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 16-18 lat

Rozwój fizyczny od 16 do 18 roku życia

Podczas gdy rozwój fizyczny dziewcząt właściwie dobiega końca, ciała chłopców podlegają jeszcze dynamicznym przemianom. Tacy sami pozostają tylko w sferze emocji – nadwrażliwi, niepewni siebie, nadmiernie wybuchowi.
 
Około 17 roku życia sylwetka dziewcząt jest już kobieca: nastąpił wzrost masy ciała, ukształtowanie bioder i piersi, rysy twarzy są kobiece i subtelne.
U chłopców faza dorastania przebiega bardziej dynamicznie. Zbyt duże stopy i za długie ręce powodują niezborność ruchów. Następuje również gwałtowny rozwój kości nosowej – niejednokrotnie w tym wieku to właśnie nos dominuje nad resztą twarzy. Upłynie jeszcze trochę czasu zanim sylwetka chłopców stanie się umięśniona i harmonijna. Rosną oni nawet do 20–25 roku życia.

Co się dzieje z ciałem?
Układ sercowo-naczyniowy
W 16 roku życia serce osiąga już rozmiary takie jak u osoby dorosłej. Natomiast szybki wzrost organizmu czasowo osłabia układ sercowo-naczyniowy. Wzrasta ciśnienie krwi, a naczynia krwionośne są nadwrażliwe, stąd tendencja do gwałtownego czerwienienia się lub bladnięcia. Typowa dla tego okresu życia pobudliwość nerwowa odbija się na akcji serca, powodując wahania w ciśnieniu krwi. Organizm w tym okresie jest osłabiony i bardziej podatny na choroby.

Układ nerwowy
Zmiany dotyczą przede wszystkim struktury mózgu, a przeobrażenia układu nerwowego objawiają się nadmierną pobudliwością. Oznacza to reakcje nawet na bardzo małe bodźce, zmienność nastrojów i ogromną drażliwość.

Układ oddechowy
Pojemność płuc w tym wieku dorównuje pojemności płuc człowieka dorosłego, jednak ich zdrowie zależy od aktywności fizycznej i środowiska, w którym żyje dziecko.

Pojawiają się tzw. zęby mądrości
Drugie zęby trzonowe wyrzynają się przed 18 rokiem życia, a trzecie (tzw. zęby mądrości) – później. Niejednokrotnie ich pojawienie się powoduje ściskanie pozostałych i czasem wskazane jest usunięcie niektórych ósemek.

Wzrost i waga dzieci w wieku 16–18 lat (wartości średnie)
 
Dziewczęta

Wzrost :
 • w 16 roku życia – 164,49 cm,
 • w 18 roku życia – 165,14 cm.
Waga :
 • w 16 roku życia – 56,3 kg,
 • w 17 roku życia – 57, 5 kg,
 • w 18 roku życia – 57,8 kg.
 
Chłopcy

Wzrost :
 • w 16 roku życia – 176,5 cm,
 • w 17 roku życia – 178,3 cm.
Waga :
 • w 16 roku życia – 65,7 kg,
 • w 17 roku życia – 68,8 kg,
 • w 18 roku życia – 69 kg.
Bilans zdrowia 16-latka
Przeprowadzany jest w szkole przez pielęgniarkę w ramach testów przesiewowych, czyli badań służących wykryciu zaburzeń układu ruchu, wzroku, słuchu, nadciśnienia tętniczego. W tym czasie zakłada się kartę bilansową, którą wypełniają następnie: wychowawca, rodzice i na końcu – po przeprowadzonym badaniu – lekarz. W czasie badania zwraca się szczególną uwagę na: rozwój wtórnych cech płciowych (piersi i owłosienie łonowe u dziewcząt, zewnętrznne narządy płcioweh u chłopców), gruczoł tarczowy (obecność wola), wady postawy (boczne skrzywienie kręgosłupa, pogłębiona kifoza piersiowa), stan jamy ustnej (próchnica, kamień nazębny, stan dziąseł) i skóry (trądzik młodzieńczy).
 
Bilans zdrowia 18-latka
Badanie powinno być wykonane w drugim semestrze roku szkolnego. Jego pierwsza część przeprowadzana jest w szkole przez higienistkę. Młodzież jest ważona, mierzona, dokonuje się pomiaru ciśnienia krwi. Dodatkowo sprawdzany jest tylko wzrok – ostrość widzenia. Następnie uczniowie zgłaszają się sami, bez rodziców, do lekarza.W części badania przeprowadzanego przez pediatrę lub lekarza pierwszego kontaktu w przychodni dla dorosłych, ocenie podlega rozwój płciowy, postawa nastolatka, stan uzębienia, a także udzielane jest poradnictwo w zakresie dalszego kształcenia i nauki zawodu. Zadawane są również pytania o to, czy młody człowiek pali papierosy, jak często pije alkohol. Jest to procedura normalna, a lekarz ma obowiązek zaznaczenia takich informacji w książeczkę zdrowia.
 
Możliwe zaburzenia rozwoju fizycznego typowe dla wieku młodzieńczego

 • Anemia. Najczęściej wynika z ogromnego zapotrzebowania na żelazo w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu. Objawy to: ogólne osłabienie, męczliwość, bladość śluzówek. Anemię stwierdza się na podstawie morfologii krwi. Zapobiegać jej można poprzez zwiększenie ilości żelaza w diecie.
 • Choroby skóry. Trądzik pospolity (młodzieńczy) dotyka ok. 90% nastolatków, zwykle ustępuje ok. 20 roku życia. Niepokojąca jest jednak nasilona infekcja, bo może prowadzić do powstania trwałych blizn. Drugą przypadłością skórną, na którą narażony jest młody organizm, są infekcje grzybicze związane z korzystaniem ze wspólnych powierzchni w szatniach, basenach, salach gimnastycznych etc.
 • Wady postawy. Spowodowane są przyspieszonym wzrostem, a zostają utrwalone poprzez niedbałą pozycję w czasie odrabiania lekcji i brak aktywności fizycznej. W okresie dorastania należy więc raz na rok kontrolować postawę dziecka u ortopedy, a w razie postrzeby skierować je na gimnastykę korekcyjną lub indywidualne zajęcia z fizjoterapeutą.
 • Wady wzroku. W wieku dorastania najczęściej ujawnia się krótkowzroczność. Gałka oczna rośnie, a soczewka nie nadąża z akomodacją. Nastolatek może ignorować objawy i unikać noszenia okularów, co powoduje pogłębienie się wady, a także bóle głowy i pogorszenie wyników w nauce.
 • Choroby tarczycy. W ostatnim czasie znacznie częściej niż kiedyś lekarze diagnozują u młodzieży autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Może mu, ale nie musi, towarzyszyć niedoczynność tarczycy. Niepokoić mogą : cechy nadpobudliwości i trudności w koncentracji, wypadanie włosów, nadmierne chudnięcie lub przybieranie na wadze, zaburzenia cyklu miesiączkowego u dziewcząt. Współistnienie różnych z powyższych dolegliwości jest również wskazaniem do konsultacji z lekarzem
Co powinno nas zaniepokoić?

 • Palenie papierosów. Ma szkodliwy wpływ na układ krążenia i oddechowy oraz jest przyczyną rozwoju procesów nowotworowych.
 • Nadużywanie alkoholu i innych używek, w tym narkotyków. Prowadzi z czasem do uzależnień od substancji psychoaktywnych. Uwaga : ostatnio coraz częściej zdarzają się przyjęcia na oddział szpitalny chłopców czy dziewczyn zatrutych alkoholem i dopalaczami.
 • Nałogowe zachowania. Mogą być związane z korzystaniem z internetu, uzależnieniem od gier komputerowych, portali społecznościowych, z kompulsywnym objadaniem się lub powstrzymywaniem od jedzenia (bulimia, anoreksja). Niepokojące i świadczące o tego typu problemach mogą być: nadmierna skrytość, niechęć do rozmów, nagłe zmiany nastrojów, senność, nadpobudliwość, napady agresji, niezapowiedziane i przedłużające się nieobecności w szkole i w domu.

Czy wiesz, że...

... niektóre opracowania wskazują na pozytywny wpływ gier komputerowych i nowych technologii na rozwój wyobraźni przestrzennej i koordynacji ruchowo-wzrokowej, czyli zdolności mózgu do błyskawicznego refleksu. Nimniej trezba sobie zdawać sprawę, że nie wszystkie zawierają treści własciwe dla rozwoju umysłowego młodego człowieka.


Konsultacja: lek. med. Jadwiga Mandziewska, lekarz rodzinny


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk