Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 16-18 lat

Szczepienia obowiązkowe dla młodzieży w wieku 16–18 lat

Dziecko kończące szkołę ponadpodstawową powinno zostać ponownie zaszczepione przeciwko błonicy i tężcowi. Dobrze byłoby, aby w tym okresie podać mu także przypominające szczepienie przeciw krztuścowi. To istotne, bo zakażenia pałeczką krztuśca wśród dorosłych są coraz częstsze.
 

Szczepienia obowiązkowe/ zalecane

Błonica, tężec, krztusiec

W 19 roku życia (lub w ostatnim roku nauki w szkole) należy podać nastolatkowi trzecią dawkę przypominającą obowiązkowej szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, kontynuując tym samym cykl szczepień rozpoczęty w pierwszym roku życia. Zaleca się, aby tę szczepionkę zastąpić preparatem 3-składnikowym, tj. przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Jest to szczepionka nierefundowana.

  • Z badań prowadzonych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny wynika, że w ostatnich latach w Polsce niemal trzykrotne wzrosła liczba zachorowań na krztusiec. Podobnie jest w innych krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych.
  • U osób dorosłych krztusiec objawia się głównie męczącym kaszlem (i dlatego bywa mylony z zapaleniem oskrzeli lub astmą), ale nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia.
  • Zagrożenie tkwi w możliwości zarażania! Osoby chore mogą być źródłem zakażenia dla małych dzieci, w tym noworodków i niemowląt, które nie ukończyły jeszcze cyklu podstawowych szczepień przeciwkrztuścowych i w związku z tym nie są na niego uodpornione. Dla nich krztusiec jest bardzo poważną chorobą, niejednokrotnie zagrażającą życiu. Ciężki przebieg krztuśca u nieuodpornionych dzieci może prowadzić do bezdechu, drgawek, wyczerpania, pęknięcia przepony, przepukliny, zapalenia płuc, czy uszkodzenia mózgu z powodu niedotlenienia bądź krwawienia do układu nerwowego.
  • Według statystyk aż 75% obecnych zachorowań na krztusiec u niemowląt jest spowodowanych zarażeniem przez osoby dorosłe z najbliższej rodziny rodziców, starsze rodzeństwo, dziadków.
Konsultacja: dr med. Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń oraz szczepień ochronnych  


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk