Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 2-3 lata

Lęki dziecka

Dziecięce strachy często wydają się nam irracjonalne, głupie, przesadzone. Jednak lekceważone mogą się utrwalić, skutkując fobiami w wieku dorosłym . Tym bardziej warto wiedzieć, że jeśli je wcześnie zauważymy, pomożemy maluchowi w prawidłowym rozwoju.
 
Lęk przed zwierzętami
Skoro sami lubimy zwierzęta, często nie rozumiemy, dlaczego nasze dziecko płacze, kiedy mijamy na spacerze sąsiadkę z psem. Zamiast w ramach oswajania ze zwierzakiem od razu namawiać do pogłaskania czworonoga, zastanówmy się, z czego może wynikać strach.

 • Może maluch przestraszył się głośnego szczekania, albo zbyt natarczywego powitania czworonoga?
 • Małe dziecko nie jest w stanie odróżnić zachowań zwierzęcia: szczekania wynikającego z radości i tego będącego objawem zniecierpliwienia.
 • Może widział, jak dorosły bawi się patykiem z psem, a ten warczy?
  Pamiętajmy! Dziecko jest tylko obserwatorem jakiejś sytuacji, którą ocenia wedle tego, co widzi, czyli dorosły mocuje się z psem.
 • Może to my boimy się dużych psów?
  Pamiętajmy! Nie można przekazywać dziecku własnych lęków. Należy raczej uczyć, jak zachować się w sytuacji kontaktu z czworonogiem (nie machać rękami, nie krzyczeć, nie ciągnąć za ogon).
Lek przed ciemnością
To jeden z najczęstszych dziecięcych lęków. Z czego się bierze? Może straszymy dziecko, że jak będzie niegrzeczne, to przyjdzie wilk albo Baba Jaga? W ciągu dnia nie robi to wrażenia na małym rozrabiace, ale kiedy zapada ciemność, wyobraźnia podsuwa rozmaite niepokojące obrazy i dziecko zaczyna się bać. Co wówczas zrobić?

 • Pamiętać, by lekkomyślnie nie straszyć malucha w ciągu dnia.
 • Czytać bajki na dobranoc, zostać przy łóżeczku dopóki dziecko nie uśnie.
 • Pozwolić mu zasnąć przy włączonej lampce nocnej lub muzyce, która go uspokaja.
 • Nie lekceważyć strachu dziecka, nie wyłączać światła, gdy o to prosi. Inaczej pozbawiamy je poczucia bezpieczeństwa i wsparcia w chwili, kiedy nas potrzebuje.
Lęk przed moczeniem głowy
Niektóre dzieci lubią pluskać się w wodzie i wieczorna kąpiel jest dla nich przyjemnością. Ale bywa, że dobry humor kończy się, kiedy trzeba umyć głowę. Dziecko piszczy, denerwuje się, wyrywa.

 • Warto zmienić szampon, bo może ten używany nie odpowiada maluchowi zapachem lub po prostu szczypie w oczy.
 • Być może przyczyną jest przechylanie głowy do tyłu i polewanie jej mocnym strumieniem. Wtedy pojawia się strach, że woda wleje się do oczu i ust, powodując zachłyśnięcie. W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest ręcznik zwinięty w rulon i umocowany wokół główki. Zatrzyma strumień wody, zachowując suchą buzię, oczy i uszy.
 • Problemem może być prysznic używany do spłukiwania włosów. Urządzenie z mnóstwem dziurek, z którego bez ostrzeżenia chlusta woda, mogąc zalać twarz.  Może lepiej będzie polewać wodą z kubka?
 • Gdy lęk przed myciem głowy jest absolutnie nie do opanowania, warto… na jakiś czas zaprzestać tej czynności. Myć głowę myjką i czesać wilgotną szczotką z naturalnego włosia.
Konsultacja: Anna Chrzanowska, psycholog ze specjalizacją z psychologii klinicznej dziecka, tyflopedagog.


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk