Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 2-3 lata

Szczepienia obowiązkowe i zalecane dla dzieci w wieku 2–3 lat

Dzieci w drugim i trzecim roku życia zaczynają kontaktować się z rówieśnikami w żłobkach i przedszkolach, co sprzyja szerzeniu się chorób infekcyjnych, zwłaszcza wirusowych. Dlatego już w 13 miesiącu życia obowiązkowe jest szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce, a zalecane – przeciwko ospie wietrznej.

SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE

Odra, świnka, różyczka

Odra jest chorobą wirusową atakującą układ odporności dziecka. Objawia się ostrym bólem gardła, katarem, suchym kaszlem, gorączką, zapaleniem spojówek oraz swędzącą, czerwoną wysypką pojawiającą się po 1012 dniach od pierwszych symptomów. U małych dzieci (do 5 lat) mogą wystąpić powikłania odry w postaci biegunki, zapalenia płuc, zapalenie ucha środkowego, czy zapalenia mózgu.
Świnka, czyli nagminne zapalenie ślinianek przyusznych, jest chorobą wirusową. Świnka jest szczególnie groźna, gdy zaatakuje opony mózgowo-rdzeniowe albo zachoruje się na nią w młodości lub wielu dorosłym. U chłopców w wieku dojrzewania i młodych mężczyzn świnka może spowodować zapalenie jąder, a w konsekwencji niepłodność. U kobiet może być przyczyną poronień. Innym powikłaniem świnki jest zapalenie trzustki, prowadzące do rozwoju cukrzycy.
Różyczka to choroba wirusowa, na ogół łagodna, ale (podobnie jak świnka i odra) bardzo groźna dla kobiet w ciąży. Ponad połowa dzieci matek, które zachorowały na różyczkę w 1316 tygodniu ciąży rodzi się z wadami rozwojowymi. Inne powikłania różyczki to zapalenie: stawów, naczyń krwionośnych, wątroby, mózgu oraz skaza krwotoczna.

  • Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce (szczepionka MMR) podawane jest obowiązkowo w jednej dawce w 1314 miesiącu życia, a następnie jako dawka przypominająca w 10 roku życia dziecka.
  • Szczepionka chroni nie tylko przed zachorowaniem w dzieciństwie, ale także w wieku późniejszym, co jest szczególnie istotne dla kobiet planujących macierzyństwo.
  • Szczepionka MMR wzbudza najwięcej obaw, ponieważ zawiera trzy żywe, ale osłabione wirusy, a ponadto łączy się ją – niesłusznie – z zachorowalnością na autyzm. Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów na istnienie takiego związku, a obserwowana zwiększona wykrywalność autyzmu w 2 roku życia jest efektem skojarzeniem dwóch niepowiązanych ze sobą przyczynowo procesów. Wynika to z tego, że pierwsze objawy autyzmu ujawniają się w tym samym okresie życia dziecka, kiedy podawana jest pierwsza dawka szczepionki MMR.
Błonica, tężec, krztusiec

Pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia należy podać dziecku czwartą dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, kontynuując cykl szczepień rozpoczęty w pierwszym roku.
 
Poliomyelitis (ostre nagminne porażenie dziecięce lub choroba Heinego-Medina)

Pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia należy podać dziecku trzecią dawkę szczepionki przeciwko poliomyelitis, kontynuując cykl szczepień rozpoczęty w pierwszym roku.

Haemophilus influenze typ B (Hib)

Pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia należy podać dziecku czwartą dawkę szczepionki przeciwko Hib, kontynuując cykl szczepień rozpoczęty w pierwszym roku.
 

Szczepienia zalecane

Ospa wietrzna

To choroba objawiająca się charakterystyczną pęcherzykową wysypką. Choć zazwyczaj przebieg jest łagodny, bez powikłań, to zdarzają się poospowe zapalenia płuc, zakażenia bakteryjne skóry i tkanki podskórnej, które mogą być przyczyną sepsy i głębokich, szpecących blizn lub ospowe zapalenie mózgu i móżdżku czy mięśnia sercowego.

  • Zalecane jest wykonanie szczepienia przeciwko ospie wietrznej u wszystkich dzieci, które ukończyły 1 rok życia.
  • W przypadku tzw. wskazań środowiskowych (przebywania dziecka w otoczeniu, gdzie ryzyko zarażenia się ospą jest duże), szczepionka jest bezpłatna. O istnieniu wskazań środowiskowych decyduje lekarz.
  • Obecnie obowiązuje dwudawkowy cykl szczepienia przeciwko ospie. Konieczne jest zachowanie minimum 6 tygodniowego odstępu pomiędzy dawkami.
  • Możliwe jest podanie dziecku szczepionki jednoskładnikowej, chroniącej tylko przed ospą lub skojarzonej szczepionki MMR-V chroniącej jednocześnie przed odrą, świnką, różyczką i ospą.
Konsultacja: dr med. Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń oraz szczepień ochronnych Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk