Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 4-6 lat

Chorobliwa nieśmiałość

Nieśmiałość zwykle utrudnia kontakty z rówieśnikami, sprawia, że dziecko czuje się osamotnione, gorsze, odrzucone. Czasem jest także oznaką choroby.
 
Dzieci mają różny temperament. Niektóre bez problemu recytują wierszyki na przedstawieniach, inne w takich sytuacjach milkną, wycofują się. Wiadomo, że przechodzą odmienne etapy rozwoju: raz są nadmiernie ciekawe i odważne, innym razem chowają się za spódnicą mamy, spuszczają wzrok i uciekają w kąt. Inaczej będą się zachowywać jedynacy, inaczej maluchy, które mają rodzeństwo. Wiele zależy od reakcji dorosłych – tego, czy wspierają dziecko, czy wywierają na nie presję. Dlatego często trudno ocenić, czy nieśmiałość przedszkolaka jest cechą, która „przejdzie z wiekiem”, czy sygnałem, że maluch nie rozwija się prawidłowo. Właśnie z tego powodu wiele dzieci trafia na terapię zbyt późno. Paradoksalnie: nadpobudliwe dzieci szybciej trafią do gabinetu lekarskiego niż te spokojne.
 
Relacje w rodzinie
Pierworodni i jedynacy są na ogół bardziej nieśmiali, młodsi z rodzeństwa zwykle bardziej otwarci i szybciej nawiązują kontakty społeczne. Wycofanie może się też wiązać z presją otoczenia. Dzieje się tak, gdy na przykład zmuszamy malucha do śpiewania piosenek przed znajomymi (czyli obcymi dla niego osobami), publicznie go strofujemy i zawstydzamy. Wówczas dziecko odbiera to jako krytykę, nie wie, jak ma się właściwie zachować, czuje, że oczekuje się od niego czegoś trudnego. I zamyka się w sobie. Może też reagować inaczej: maskować zawstydzenie agresją lub buntem.
Zdarza się również, że sami jesteśmy niepewni i taką postawę przekazujemy dziecku. Wtedy maluch okazuje nieśmiałość, bo nie ma w nas wsparcia. Wówczas staje się bierny i nie potrafi się odnaleźć w grupie rówieśników, a to pogłębia jego problemy.
 
Zaburzenia i choroby
Nadmierna lękliwość, problemy w kontaktach z innymi i pasywność, mogą także świadczyć o rozwoju poważnych chorób i zaburzeń. To objawy pojawiające się w zespole Aspergera, autyzmie, mutyzmie wybiórczym czy dystymii.

  • Zespół Aspergera jest trudny do zdiagnozowania. Dziecko może w miarę dobrze funkcjonować, ale zwykle koncentruje się obsesyjnie na jednej dziedzinie wiedzy czy obszarze zainteresowań i ma kłopot w nawiązywaniu relacji społecznych.
  • W przypadku autyzmu dziecko nie nawiązuje prawidłowego kontaktu z innymi, odczuwa przymus stałości otoczenia. Rozwój mowy przebiega nieprawidłowo.
  • Mutyzm wybiórczy charakteryzuje się tym, że prawidłowo rozwijające się i mówiące dziecko, w określonych przypadkach odmawia mówienia.
  • Dystymia uznawana jest za łagodniejszą, ale chroniczną depresję. U dzieci objawia się niską samooceną, niechęcią do działania, bywa, że stanami lękowymi. Może trwać całe życie. Wtedy o takich osobach mówimy, że są z natury melancholijne czy depresyjne.
Dlatego, kiedy zauważymy, że nasze dziecko jest lękliwe, nieśmiałe i wstydliwe, profilaktycznie odwiedźmy psychologa.
 

Nieśmiałość, czyli stres

Skoro postawienie samodzielnej diagnozy nie jest proste, to na co właściwie mamy zwracać uwagę? Nieśmiałość malucha ujawni się w kontaktach społecznych. Może objawiać się jąkaniem, czerwienieniem, upartym milczeniem, unikaniem kontaktu wzrokowego, ale także nadmierną potliwością rąk i bólami brzucha bez wyraźnej przyczyny.


Konsultacja: Anna Chrzanowska, psycholog ze specjalizacją z psychologii klinicznej dziecka, tyflopedagog


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk