Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 4-6 lat

Kiedy dziecko moczy majtki

Problem mokrych majtek nie jest jednowymiarowy. Oto kilka przyczyn, dla których nasza pociecha wciąż nie zdąża do toalety.

Problem siusiania w majtki w różnym natężeniu może dotyczyć dzieci nawet do 10–11 roku życia. Kilkulatek może więc popuszczać w ciągu dnia, ale może też moczyć się sporadycznie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Ważne, by zauważyć moment, w którym problem wymaga interwencji specjalisty i wdrożenia leczenia.
 
U każdego dziecka inaczej
Psychologowie mówią, że pięciolatki powinny już całkowicie kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Tyle teoria. W praktyce większość dzieci potrzebuje na to nieco więcej czasu, część z nich udaje się opanować tę sztukę wcześniej. Może się też zdarzyć tak, że trzylatek w ciągu dnia będzie korzystał z nocnika, ale w nocy trzeba mu zakładać pieluchę. Po prostu tak mocno śpi, że nie budzi się na czas.
Pamiętajmy więc, że moczenie najczęściej nie jest winą dziecka i nie wynika z jego złośliwości. Dlatego nie powinniśmy karać malucha, zawstydzać go, porównywać do rówieśników, bo w ten sposób tylko pogłębiamy problem. Zwiększamy stres, wpędzamy w poczucie winy i obniżamy poczucie wartości.
 
Co robić?
Do problemu siusiania w majtki należy podejść z cierpliwością. Nie roztrząsać problemu przy obcych, mimo zdenerwowania (że łóżko mokre, że pranie, że wietrzenie, że kłopot), zrozumieć kolejną wpadkę. Powiedzieć (sobie i dziecku): trudno, następnym razem powinno się udać. Chwalić, kiedy maluch zdąży do toalety i przez cały dzień ma suche majtki. A w przypadku regularnie powtarzającego się moczenia najpierw wziąć pod uwagę prozaiczne przyczyny kłopotów. Być może dziecko nie potrafi jeszcze właściwie ocenić czasu potrzebnego na dotarcie do łazienki i dlatego najzwyczajniej „nie zdąża”. Może jest tak zaabsorbowane zabawą, że nie chce jej przerywać, by iść do toalety. A może jest ubrane w trudne do zdjęcia spodenki i w newralgicznym momencie po prostu nie radzi sobie z ich rozpięciem.
 
Różny wiek, różne przyczyny

  • W przypadku małego dziecka niekiedy trzeba poczekać z oduczaniem od korzystania z pieluchy w nocy. To, że inne maluchy w tym samym wieku nie mają już kłopotów z opanowaniem potrzeb fizjologicznych, nie oznacza, że z naszą pociechą jest coś nie tak. Należy zadbać o podkładkę pod materac na wypadek problemów w nocy i spodenki na gumkę, które łatwo będzie można zsunąć w razie nagłej potrzeby.
  • U przedszkolaka przyczyną moczenia się może być stres towarzyszący pójściu przedszkola, długiemu rozstaniu z mamą, albo… porównywaniu go z innymi dziećmi, które opanowały już tę fizjologiczną potrzebę. Wtedy siusianie w majtki może być nieuświadomioną manifestacją własnej niezależności.
  • Jeżeli moczenie nocne dotyczy sześcio- czy siedmiolatka, zastanówmy się, czy dziecko nie boi się ciemności (i dlatego nie chce nocą opuszczać łóżka) albo czy nie pije za dużo przed snem. Te problemy możemy wyeliminować, zostawiając na noc zapaloną lampkę czy ograniczając pite wieczorem napoje.
Kiedy do lekarza?
Kiedy wykluczymy przyczyny psychologiczne, powinniśmy sprawdzić te medyczne. Być może za problemem moczenia kryje się zaburzenie funkcjonowania układu moczowego czy zakażenia bakteryjne. Diagnostyka zacznie się od przeprowadzenia ogólnego badania i posiewu moczu, USG układu moczowego, pomiaru zalegania moczu w pęcherzu po mikcji i sprawdzenia poziomu wazopresyny we krwi. U zdrowego dziecka wydzielanie tego hormonu nocą jest intensywniejsze, mocz zagęszcza się i maluch wytrzymuje z siusianiem do rana. Ale kiedy występuje niedobór wazopresyny, moczu jest więcej i pęcherz jest przepełniony.
 
Konsultacja: mgr Mirosława Prus, psycholog


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk