Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 7-10 lat

Jak zapobiegać wadom postawy?

Nabyte w dzieciństwie wady postawy z czasem mogą ograniczyć możliwość poruszania się i stać się przyczyną dolegliwości bólowych. Nieleczone pogłębiają się, prowadząc nawet do groźnych chorób – niewydolności krążenia czy oddychania. Tym problemom może zapobiec właściwa aktywność fizyczna oraz wizyty u ortopedy, który w razie potrzeby skieruje dziecko na rehabilitację.
 
Zdrowe dziecko, które przez 9 miesięcy przebywało w łonie mamy w pozycji embrionalnej, rodzi się z wygięciem całego kręgosłupa do tyłu (kifoza). W 3 miesiącu życia, kiedy leżąc na brzuchu zaczyna unosić głowę do góry, wykształca się u niego lordoza szyjna (wygięcie odcinka szyjnego kręgosłupa do przodu). Kiedy siada, zaczyna się wykształcać lordoza lędźwiowa ( wygięcie do przodu w odcinku lędźwiowym).

Najczęstsze wady postawy
Naturalne krzywizny kształtują się do 7 roku życia, choć wszelkie zmiany strukturalne mogą zachodzić do osiągnięcia wieku dojrzałego. Niestety, u wielu dzieci na skutek niewłaściwych przyzwyczajeń, braku ruchu, a także przebytych chorób, może dochodzić do nieprawidłowych zmian w obrębie kręgosłupa skutkujących wadami postawy. Najczęstsze z nich to:

 • postawa skoliotyczna – objawiająca się asymetriami na poziomie barków, łopatek, „trójkątów” talii kolan, a także pochylaniem przez dziecko głowy do boku,
 • skolioza – czyli inaczej: skrzywienie boczne kręgosłupa w kształcie litery S z rotacją kręgów,
 • wygarbienie w odcinku piersiowym lub lędźwiowym,
 • pogłębiona kifoza w odcinku piersiowym – czyli plecy okrągłe , potocznie mówiąc „garbienie się”, które charakteryzuje się odstającymi łopatkami, wysunięciem barków i głowy do przodu, zapadnięciem klatki piersiowej.
Problem dzieci w wieku szkolnym
Do skrzywień kręgosłupa najczęściej dochodzi w dwóch okresach: kiedy dziecko idzie do szkoły, oraz kiedy zaczyna dojrzewać. W pierwszym przypadku spowodowane jest to gwałtowną zmianą trybu życia. Dziecko większość dnia zaczyna spędzać w ławce, przy biurku i komputerze. Kręgosłup dodatkowo dociążony jest przez szkolny plecak. Natomiast u nastolatków przyczyny zmian zależne są od płci. U dziewcząt dochodzi do nich między 11 a 13 rokiem życia, gdy zaczynają się garbić, chowając rosnące piersi. U chłopców – między 13 a 15 rokiem życia, kiedy mięśnie nie nadążają za rozwojem kości, przez co nie stanowią wystarczająco mocnego stelażu dla kręgosłupa.
 
Po czym poznać, że dziecko może mieć wadę postawy?
Nawet rozpoznana i właściwie rehabilitowana wada postawy może się pogłębiać, jeżeli nie odkryjemy jej przyczyny. Powody skrzywienia kręgosłupa nie zawsze są oczywiste.

 • Skrzyżowana lateralizacja
Zróbmy prosty test. W zgiętej kartce papieru wytnijmy małą dziurkę i poprośmy dziecko, żeby przez nią zerknęło, trzymając kartkę obiema rękami. Jeśli wybierze oko po stronie ręki, której używa do pisania – wszystko jest w porządku. Jeśli oko przeciwne, oznacza to skrzyżowaną lateralizację. Kreśląc litery na papierze będzie skręcało tułów w prawo, krzywiąc w ten sposób kręgosłup.

 • Asymetria w postawie
Jeśli dziecko nieustannie przechyla głowę do barku, ma niesymetryczne płaskostopie, koślawi pięty i kolana, to taka nieprawidłowość spowoduje utratę symetrii w obrębie kończyn dolnych. Miednica będzie ustawiać się skośnie, co pociągnie za sobą złe ustawienie kręgosłupa.

 • Złamania nogi
Po złamaniu kości kończyny dolnej może dojść do jej nieznacznego skrócenia. Nierówna długość nóg to nierówne ustawienie miednicy, a to w konsekwencji powoduje skrzywienie kręgosłupa.

 • Problemy ze słuchem lub wzrokiem
Dziecko niedowidzące lub niedosłyszące będzie miało skłonność do pochylania się, by lepiej dostrzec szczegóły i usłyszeć swojego rozmówcę. W przypadku asymetrycznej wady wzroku lub słuchu będzie wykrzywiało kręgosłup.

 • Problemy emocjonalne, obniżony nastrój, wycofanie
Dzieci, które mają problemy z emocjami, „zamykają” się fizycznie przed światem. Kulą się w sobie, garbią i wysuwają barki do przodu.
 
Jak sprawdzić, czy kręgosłup jest skrzywiony?
Rozebrane do bielizny dziecko powinno stanąć na równej powierzchni. Prosimy je o przyjęcie pozycji swobodnej z równo ustawionymi stopami. Sprawdzamy:

 • czy głowa jest równo ustawiona, czy nie pochyla jej do barku lub nie wysuwa do przodu,
 • czy barki są na równym poziomie,
 • czy łopatki nie wystają,
 • czy między rękoma a talią tworzy się trójkąt jednakowy po lewej i prawej stronie ciała,
 • czy rzepki kolanowe są na tej samej wysokości,
 • czy nasze dłonie położone na biodrach dziecka znajdują się na tym samym poziomie,
 • czy kolana dziecka układają się w literę X lub O, jeśli tak, to czy oba jednakowo,
 • czy pięty są w linii nogi,
 • czy dziecko nie ma za bardzo wystającego brzucha.
 
Jeżeli zauważamy co najmniej jedną nieprawidłowość, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Podobne badanie dziecko przejdzie w szkole lub w gabinecie lekarskim w ramach szkolnych badań profilaktycznych.
 
Rola aktywności fizycznej
Nawet najmniejszej wady postawy nie wolno bagatelizować. Tym bardziej, że wcześnie wykrytą można skorygować ćwiczeniami. Np. gimnastyką korekcyjną – bądź tą zorganizowaną w ramach zajęć szkolnych, bądź taką, którą opłacimy prywatnie. Wady bardziej zaawansowane mogą oznaczać konieczność noszenia gorsetu ortopedycznego lub nawet zabieg chirurgiczny. Żeby uniknąć zagrożenia najlepiej od małego przyzwyczajać dziecko do utrzymywania kontroli postawy na co dzień oraz aktywności fizycznej.
 
 

Polecane sporty

Specjaliści polecają basen, ćwiczenia ogólnorozwojowe i sporty walki o mniejszej inwazyjności (np. aikido). Inne – np. tenis, jazda na rowerze, gry zespołowe – dobrze najpierw skonsultować z ortopedą.


Konsultacja: mgr Jolanta Olesińska-Pęczek, Kierownik Zakładu Rehabilitacji w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk