Aby korzystać z serwisu zaktualizuj przeglądarkę do nowszej wersji.

x

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z tego serwisu.
Zmień ustawienia swojej przeglądarki, jeżeli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na dysku Twojego komputera.

x

Logo: Zdrowo rośnij

Trwa wyszukiwanie proszę czekać..

Grupa wiekowa 7-10 lat

Rozwój fizyczny od 7 do 10 roku życia

Okres między siódmym a jedenastym rokiem życia, nazywany był kiedyś w psychologii trzecim dzieciństwem. Dziś jego nazwa brzmi poważniej „młodszy okres szkolny”. Pamiętajmy jednak, że w pierwszych klasach podstawówki nadal mamy do czynienia z dzieckiem, które potrzebuje dużo aktywnej zabawy.
 
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym różnią się między sobą wzrostem, ciężarem ciała (nawet dwukrotnie!), sprawnością fizyczną i dojrzałością biologiczną.
 
Co się dzieje z ciałem?
W początkowej fazie (78 lat) lepiej rozwijają się mięśnie duże niż małe. Utrzymuje się także znaczna pobudliwość nerwowa, co sprawia, że dziecko wykonuje szereg ruchów zamaszystych i mało precyzyjnych. Zajęcia wychowania fizycznego mają służyć treningowi mięśni drobnych, by wzmacniać włókna mięśniowe i usprawniać motorykę małą, czyli sprawność manualną.  
 
Rozwija się kościec

  • Między 6 a 8 rokiem życia następuje skok wzrostu (tzw. skok szkolny). Po 8 roku życia zmniejsza się tempo wzrostu ciała, zwiększa się natomiast wewnętrzne rozrastanie się organizmu.
  • Przyrost wysokości i ciężaru powinien być w tym okresie powolny i równomierny (średnio 4,5–5,5 cm rocznie).
  • Zwiększa się również ruchliwość dzieci, poprawia praca układu oddechowego, wzrasta pojemność płuc, objętość klatki piersiowej. Płuca nie są jednak jeszcze w pełni rozwinięte.
  • Między 9 a 10 rokiem życia twardnieją kości przegubów rąk, przez co wyraźnie poprawia się precyzja w pracach wymagających dokładności (np. pisanie, manipulowanie małymi przedmiotami).
Zmysły coraz doskonalsze
Wyraźnie wzrasta ostrość wzroku, doskonali się ostrość i precyzja odbioru bodźców słuchowych. Równie istotna jest z punktu widzenia nauki szkolnej koordynacja wzrokowo-ruchowa polegająca na wykonywaniu ruchów ciała, szczególnie rąk, pod kontrolą wzroku.
 
Coraz rzadsze przeziębienia
Dzieci w tym wieku są bardziej odporne na infekcje (czas częstych przeziębień przypadł na wiek przedszkolny), natomiast nie są jeszcze odporne na zmęczenie, dlatego nie są zdolne do długotrwałego wysiłku. Serce rozwija się wolniej niż całe ciało, ale stopniowo wzmacnia się praca układu krwionośnego.

Zęby stałe zastępują mleczne
Pierwsze zęby mleczne wypadają ok.67 roku życia i są nimi dolne siekacze przyśrodkowe (jedynki), rzadziej wymiana zaczyna się od górnych jedynek. Mniej więcej w tym samym czasie tuż za ostatnimi zębami mlecznymi (piątkami) wyrzynają się szóstki, czyli pierwsze zęby trzonowe stałe. Po szóstkach i jedynkach dalsza wymiana następuje już „po kolei”: ok.78 roku życia siekacze boczne (dwójki) dolne, w 89 roku życia – górne, w 1011 – kły (trójki). Pierwsze i drugie przedtrzonowce (czwórki i piątki) wyżynają się odpowiednio w 1011 i 1112 roku życia.
 
Wzrost i waga dzieci w wieku 7–10 lat

Dziewczynki
7 lat: 110,5131,1 cm (średnio 120,8 cm)
8 lat: 115,7137,5 cm (średnio 126,6 cm)
9 lat: 121144 cm (średnio 132,5 cm)
10 lat: 126,6150,5 cm (średnio 138,6 cm)
 
7 lat: 17,030,8 kg (średnio 22,4 kg)
8 lat: 18,934,9 kg (średnio 25 kg)
9 lat: 21,140 kg (średnio 28,2 kg)
10 lat: 23,745,7 kg (średnio 31,9 kg)
 
Chłopcy
7 lat: 111,8131,7 cm (średnio 121,7 cm)
8 lat: 116,6137,9 cm (średnio 126,6 cm)
9 lat: 121,3143,9 cm (średnio 132,6 cm)
10 lat: 125,8149,8 cm (średnio 137,8 cm)
 
7 lat: 17,930,1 kg (średnio 22,9 kg)
8 lat: 19,934 kg (średnio 25,4 kg)
9 lat: 21,638, kg (średnio 28,1 kg)
10 lat: 23,643,9 kg (średnio 31,2 kg)
 
Bilans zdrowia 10-latka
Lekarz dokonuje oceny rozwoju i stanu zdrowia dziecka oraz zmian, jakie nastąpiły w pierwszych latach nauki w szkole. Pyta również o pory snu i posiłków, o czas spędzany przed ekranem komputera lub telewizora, o uprawianie sportu, nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji uwagi lub problemy emocjonalne.
W badaniu lekarskim uwzględnia też wady postawy, stan uzębienia, tarczycę, rozwój płciowy – u dziewcząt rozwój piersi; u chłopców – obecność jąder w mosznie.
 

Co powinno nas zaniepokoić?

  • Nagły wzrost lub – przeciwnie – jego nagłe zahamowanie. Sytuacja taka może świadczyć o niedoborze hormonu wzrostu.
  • Postępująca próchnica, opóźnienie wymiany zębów na stałe. W takiej sytuacji konieczne są regularne wizyty u dentysty – najlepiej co 3 miesiące (próchnica u dzieci rozwija się znacznie szybciej niż u dorosłych i wizyty raz na pół roku są niewystarczające).
  • Problemy ze wzrokiem, których sygnałem mogą być: przekrzywianie głowy w czasie odrabiania lekcji, niechęć do czytania, mrużenie oczu.
  • Nieprawidłowa postawa. Noszenie ciężkiego plecaka i brak dostatecznej ilości ruchu mogą przyczyniać się do pojawienia się skrzywienia kręgosłupa i płaskostopia. W tym okresie często dochodzi do skoku rozwojowego, który ukazuje wady postawy, mające wpływ na dalszy rozwój dziecka. Wyniki badań mogą zdecydować o skierowaniu dziecka na gimnastykę korekcyjną.
 
Konsultacja: lek. med. Jadwiga Mandziewska, lekarz rodzinny


Bądź na bieżąco

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 2

Wykład o pielęgnacji noworodka, część 1

Przy wejściu (po przekierowaniu na Medyczną Platformę Edukacyjną - Dla Wszystkich) należy kliknąć "Zaloguj się jako gość".

Patronaty

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Medyczna Platforma Edukacyjna Czyżewscy - Kancelaria Adwokacka Rafał Piotr Janiszewski - Kancelaria doradcza Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia

Partner

Novo Nordisk